WROCŁAWSKI KLUB SZACHOWY "KOPERNIK"

Kategoria: Aktualności

Kochaj szachy, a one Ci się odwdzięczą – Jerzy Łaszkiewicz.

Jutro 13 rocznica śmierci naszego patrona. Z tej okazji proponujemy dekalog – wybranych przez konesera – cytatów Roberta Jamesa Fischera:

  1. Chcę być mistrzem świata, pod tym względem szkoła systemowa nie może mi nic dać! [i samodzielnie nauczyl się 6 języków]
  2. Wygrane w konkursie są obraźliwe! [Nagrody]
  3. Kraj, który ma takie brzydkie ubikacje, nie może nazywać się cywilizowanym.{Moskwa}
  4. Remisy są dla mięczaków.
  5. Nie wierzę w psychologię, ale w dobre ruchy.
  6. Wymieniaj silne figury przeciwnika, aby Twoje stawały się mocne.
  7. Jasność ruchów jest domeną geniuszy.
  8. Prostota planu to domena najlepszych.
  9. Na szachownicy kłamstwo i hipokryzja nie przetrwa długo.
  10. Błędy w szachach są wrotami odkryć.

      Jeśli nawet nie wszyscy zgadzają się z tą opinią, Fischer był niezaprzeczalnie najbardziej ekscentrycznym arcymistrzem „królewskiej gry„. Upartym i nieprzejednanym w walce z regulaminami Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE), zdominowanej przez Rosjan. 

         Amerykanin był (jest) jedną z najbardziej fascynujących osobowości sportu, nauki i sztuki. Jego słynne mecze pretendentów to kawałek niepowtarzalnej światowej już historii. Fischer był bowiem  graczem wszech czasów, wygrywającym dzięki rewolucyjnemu stylowi. Grę świetlicową wprowadził na salony! Został zasłużonym dla przekonania całej planety, że na planszy z 64 polami – w dwóch kolorach – dzieją się fascynujące historie.

To trudne grać przeciwko teorii Einsteina” – powiedział były 9 mistrz świata (1960-61) Michaił Tal po swej pierwszej przegranej z Fischerem.

A Garri Kasparow, kolejny 13 mistrz świata (1985-2000) powiedział o Fischerze jeszcze za jego życia. „Uważam Bobby’ego Fischera za twór mityczny, rodzaj centaura, połączenie istoty ludzkiej z szachownicą.

Zmarł w wieku 64 lat. To dopełnia legendę.