WROCŁAWSKI KLUB SZACHOWY "KOPERNIK"

Kategoria: Aktualności

„Jeśli szachista zaniedbuje przeszłość, przyszłość zastrzeli go z armaty” – Jurij Awerbach

Cytat drodzy zawodnicy pochodzi z książki tego znakomitego arcymistrza pt. METEORY. Szachy towarzyszą mądrym ludziom od tysiącleci. Teraz w czasach epidemii, mają kolejną próbę swojej żywotności, i jak zwykle, w dobie Internetu mają się dobrze, jeśli nie wspaniale.

W historii swojej świat – niestety – także obalał talenty. Zmieniał rolę nawet największych szachistów. Nie osiągnęli Oni statusu wymarzonych gwiazd, ponieważ za wcześnie pomarli. O nich, i dla nich jest ta publikacja. Wszyscy oni: Stolberg, Junge, Evensson, Harouzek w szachy międzynarodowe grali niespełna trzy lata, ale swoją wyśmienitą grą, na stałe włamali się do świata tej mądrej gry. Każdy z nich niewątpliwie talentem wyprzedzał swoją epokę. „Ostre cienie” ich chwilowej chwały rozpostarły się na gwieździstym szachowym niebie. Wtedy, kiedy żyli, wzbudzały zachwyt takich tuzów jak: Czigorin, Alechin, czy Bronstein.

„Nie mieli czasu, aby pokazać swój talent.

Poszli na wojnę zwerbowani.

Młodzi artyści szachów polegli na zawsze.

Poeci na bezimiennych wzgórzach szachownicy.

Umarli w panteonach naszej planety”.

Mark Stolberg, wysoki, chudy, niezręczny nastolatek w okularach. Mistrz z Rostowa nad Donem zmarł na 4 dni przed swoimi dwudziestoma urodzinami, broniąc półwyspu Kercz przed zachłannymi hitlerowcami. Tal poprzedniego pokolenia.

Słynny wychowawca tamtego pokolenia Piotr Romanowski pisał o nim: „partie Stolberga, zdominowane są przez taktykę, jego strategia jest wątpliwa, ale kombinacje są za to nieoczekiwane, pomysłowe nawet w pozycjach pokojowych”.

Słynna miniaturka Marka z mistrzem Bondarewskim, z roku 1936.

  1. e4; c6 – graj o centrum zawsze!
  2. Sc3; d5 – obrona Caro Kan,
  3. Sf3; d4! – wykonuj ruchy z groźbą,
  4. Sf1; f6? – najgłupszy ruch w szachach!
  5. Gc4; Gg4 – poznaj wyśmienicie teorię związań,
  6. Se5! f:e5 – słynny na cały świat motyw markiza Legala,
  7. H:g4; Hd6?? – wytworna dama nie powinna poruszać się przed byle jakimi rycerzami!
  8. Hc8+; Hd8 kto się cofa, zasługuje na porażkę – motto WKS Kopernik.
  9. Gf7! … i czarne się poddały.